Flere sentrumsgater skal fornyes over og under bakken de neste årene. Mandag 17. mars starter arbeidet i Kongens gate.

Kongens gate, Torggata og Telemarksgata skal fornyes, både over og under bakken.
Hvorfor gjør vi dette?
Statsforvalteren stiller krav om at Skien kommune separerer vann- og avløpssystemet. Rørene i Kongens gate er over hundre år gamle og må skiftes ut.
Kongens gate skal få fortau på begge sider av gata, og det vil gå buss i begge retninger. Fortauene vil ha gatevarme og naturstein, og det vil bli trær, lysmaster og noen benker på østre fortau. Gangfeltene får universell utforming. Dette er et bypakkeprosjekt.
Hva skjer framover?
Skien kommune skal selv grave i gata og legge nye vann- og avløpsrør. Hauk Sveinsson vant anbudskonkurransen og har ansvaret for det som skal gjøres på overflatene.
Mandag 10. mars starter vi med å etablere riggplassen på Rådhusplassen og fra mandag 17. mars starter gravearbeidet nederst i Kongens gate. Det betyr at Kongens gate fra rundkjøringen og opp til Telemarksgata, blir stengt for trafikk.
Arbeidet vil pågå gjennom sommeren og med lange arbeidsdager, slik at framdriften går så raskt som mulig. Hele tiltaket er innenfor middelalderbyen, og arkeologer vil følge gravearbeidet. Gravingen vil foregå i telt så lenge det er fare for frost. Det kan gjøres funn, og arkeologisk utgraving vil kunne påvirke framdriften.
Hvor skal det graves når?
Gravearbeidet vil foregå etappevis i ett område av gangen. Slik at belastningen for gårdeiere, næringsdrivende og besøkende blir minst mulig. Det vil være tilkomst til alle innganger mens vi graver, og tilkomst for varelevering og nødetater skal løses i hele anleggsperioden.
Illustrasjonene viser hvordan arbeidet er planlagt.


Trafikkavvikling og tilgjengelighet i byggeperioden
Når Kongens gate er stengt, er Prinsessegata omkjøringsvei – dette vil bli skiltet. Bussene som normalt kjører opp denne delen av Kongens gate, vil kjøre Prinsessegata og ned Skistredet til Landmannstorget. Bussene får midlertidige holdeplasser på Møllebrua og i Henrik Ibsensgate på toppen av gågata.
Fase 1 (mars til ca juni) - trafikken i Torggata går som normalt og det vil være mulig å kjøre opp Telemarksgata og nordover i Kongens gate. Parkeringsmuligheter som normalt i Torggata, Telemarksgata og øvre del av Kongens gate.
Fase 2 (juni til september) – trafikken i Torggata går som normalt, men Telemarksgata blir stengt i øvre del. Parkeringsmuligheter som normalt i Torggata og deler av Telemarksgata.
Videre framdrift i prosjektet
Når Kongens gate er ferdig og i funksjon, vil det være noen måneder med opphold i byggearbeider før graving starter i Torggata i 2026. Rådhusplassen skal fungere som riggplass under anleggsperioden, og vil til slutt oppgraderes som en park og åpen plass for arrangementer.
- Kongens gate: mars – november 2025
- Torggata, Telemarksgate og Rådhusplassen: 2026-2027
