Bibliotekvenner i Skien gir over 100 premier!

Innhold

Nå er det opplevelser i byen, og ikke plast fra Kina, som er premier i årets Sommerles.

I en kronikk i Bok og bibliotek i fjor gikk ansatte ved Skien bibliotek ut mot lesekampanjen Sommerles og beskrev premiene bibliotekene blir tilbudt å kjøpe inn som Temu satt i system: “Skien bibliotek har i år brukt godt over 20 000 kroner på premier. Dette kunne gått til flere gratis familiearrangementer, mange nye bøker til samlingen, tøyveskebibliotek til flere barnehager og spill til barneavdelingen,” og satte samtidig spørsmålstegn ved produksjonen av premiene. 

I år henvendte vi oss til det lokale næringslivet med spørsmål om de kunne bidra med gavekort eller en premie, noe som kunne gi barna opplevelser i byen i stedet for langreist plast.  

Responsens har vært formidabel.

Teksten fortsetter under bildene.

En mann viser fram en eske med steiner.
Ragnar Steinstad har donert deler av sin private steinsamling som premier til Sommerles.
To damer i kafeen Kremen Arkaden holder hvert sitt gavekort.
Gina Valen og Mina Solheim fra Kremen Arkaden er blant de mange som har gitt gavekort til Sommerles.

Shake, steiner og sjokoladefabrikk 

Få dager etter at vi henvendte oss til kafeer og butikker hadde vi allerede rundt 60 premier!  

Mange sier at det er fint at vi tenker nytt og ikke vil handle billige greier fra Kina, andre sier at det er supert at vi involverer byen og mange sier at de gjerne er med på noe lignende neste år. Alle er veldig blide! Vi har fått alt fra gavekort på milkshake til billetter til teaterforestillingen Charlie og Sjokoladefabrikken, VM-effekter og klipp på Gulset Fades. 

Ragnar Steinstad er en ekte bibliotekvenn. I år, som i fjor, har han gitt flere titalls steiner som han har funnet omkring i Telemark. Mest bergkrystall, men også den del kvarts og tungspat.  

I tillegg får vi pinne-is av en dagligvarebutikk. 

Så til årets Sommerles har vi kjøpt inn premier uten plast for i underkant av 5000 kroner, og har skaffa premier som bidrar til liv i byen og bedre opplevelser for barna.  

I år blir et prøveår, med noe som er kjent, som at steiner og rester fra tidligere kampanjer er premier på level 10, 20 og 30. Pluss noe som er helt nytt, nemlig at vi gjennom sommeren også trekker fem ukesvinnere, hvor premiene er fra det lokale næringslivet. 

Målet framover er å ikke kjøpe ting i det hele tatt. Men da må vi mobilisere enda mer og tenke enda mer nytt. Det skal vi klare.

Åshild, Marte og Kjersti fra Skien biblioteks barneavdeling med noen av premiene til Sommerles.
Åshild, Marte og Kjersti fra Skien biblioteks barneavdeling med noen av premiene til Sommerles.
Til toppen