logo
Foto Tom Riis - En god samtale ved brygga
overlag

Flere trenger bistand til boliglån

Printer
Bystyret har vedtatt at kommunen skal doble budsjettet for Startlån fra 40 til 80 millioner. Dette er boliglån med gunstige betingelser til husstander med svak økonomi eller spesielle behov.

 

Skien kommune låner ytterligere 40 millioner av Husbanken for å kunne formidle disse Startlånene.

 

Antallet søknader på Startlån har økt og boligprisene har steget.

Årets budsjett på kr. 40 millioner kroner vil være oppbrukt i løpet av sommeren. Det er pr. mai 2011 innvilget lån for kr. 35 millioner kroner og utbetalt 19,5 millioner kroner. Nytt låneopptak på 40 millioner kroner vil derfor doble budsjettet for 2011.

I 2010 ble det innvilget kr. 55 mill i startlån.

Det er en merkbar økning i antallet refinansierings saker. Bankene fører en mer restriktiv utlånspolitikk og antallet søknader har økt hos oss.

bod-uthus-main
 

  

Fakta/økonomi

Det er en målsetting at beboer skal eie sin bolig selv og kommunen i minst mulig grad skal stå som eier av boligen. Kommunen har et ansvar for å skaffe vanskeligstilte personer bolig, jfr. sosialtjenesteloven § 3-4:

 

Sosialtjenesten skal medvirke til å skaffe boliger til personer som ikke selv kan ivareta sine interesser på boligmarkedet, herunder boliger med særlig tilpassing og med hjelpe- og vernetiltak for dem som trenger det på grunn av alder, funksjonshemming eller av andre årsaker.

 

Kommunale utleieboliger og startlån er det viktigste virkemiddelet for å oppfylle kravene loven stiller.

 

Startlån skal bidra til at husstander med svak økonomi og/eller spesielle behov gis mulighet til å skaffe seg nøkterne boliger. Ordningen skal bidra til å hjelpe nevnte gruppe til en likeverdig etablering på boligmarkedet.

 

Ordningen er behovsprøvd og følgende grupper blir vanligvis prioritert: Husstander med lav inntekt; som barnefamilier, enslige forsørgere, funksjonshemmede, flyktninger, personer med oppholdstillatelse på humanitært grunnlag og andre vanskeligstilte husstander.

 

Lån gis bare til personer som har liten mulighet til å skaffe seg lån i andre banker og kredittinstitusjoner.

 

Søker må dokumentere betjeningsevne. Startlånet følger til enhver tid Husbankens vilkår + 0,25% Avdragstid inntil 30 år. Det kan også gis fastrentelån.

 

Boligtilskudd gis sammen med lån. Tilskudd gis til vanskeligstilte uten nødvendige økonomiske midler. - husstander som er i en sosial krisesituasjon

- husstander som er under sosial rehabilitering eller integrering

- husstander med spesielle behov.

Unge i etableringsfasen uten nødvendige økonomiske midler og stort behov for bolig.

 

Boligtilskudd er et rente og avdragsfritt lån som innvilges med en avdragstid over 20 år med 5% avskrivning på år. Tilskuddet innvilges normalt med inntil 5-20% av kjøpesum.

 

Tilskudd til etablering er sterkt behovsprøvd og husstandens samlede situasjon og økonomi er avgjørende. For unge i etableringsfasen legges til grunn en mindre streng behovsprøving. Med boligtilskudd kan vi tilby en fornuftig fullfinansiering som også begrenser kommunens risiko.

 

Publisert
16.06.2011
Sist endret
29.05.2012
Del |

Kontakt oss

SMS og CHAT  
Sentralbordet - døgnvakt: 35581000
Fax postmottak: 35581121

Telefon - ansatte

Fakturaadresse
Kontakt kommunen
Postadresse: Pb. 158, 3701 Skien
Epost til kommunen 

Skien Servicesenter
Besøksadresse: Henrik Ibsens gt. 2

Contact info in english

Fred Øveraas  -  Beredskap ved kriser    -    Engelsk flagg - Facts in English  - Sentralbord: 35 58 10 00  -  Skien kommune  -  Org. nr: 938 759 839